Filozofie, ekonomie, politologie, sociologie, psychologie, historiografie
MARATHON
2/2004
číslo 52
_________________________________________
Teoretický časopis věnovaný otázkám postavení
člověka ve světě, ve společnosti, v současném dění
Obsah:
2. Hlavní materiály
Marxistická metodologie - několik poznámek a námětů (Pavel Sirůček) >>
"MyRichUncle" - převratná inovace ve financování vzdělání? (Pavel Storčák) >>
Chudoba v jednotné ekonomice (Ondřej Čapek) >>
3. Recenze
Historická reflexe filozofických systémů (Rafik Bedretdinov) >>
Alvin Toffler, Heidi Tofflerová - Válka a antiválka (Stanislav Heczko) >>
Memy, člověk, věda a náboženství (Stanislav Heczko) >>
Malé poznámky k velkým myšlenkám (Mas Fischel) >>
4. Myšlenky, které stojí za připomenutí: Spengler (Rudolf Jičín) >>
5. Příloha: K programu sociální demokracie (Radim Valenčík) >>
Celé číslo 2/2004
MARATHON Internet: http://www.valencik.cz/marathon Vydává: Radim Valenčík jménem Otevřené společnosti příznivců časopisu MARATHON Vychází od listopadu 1996 Registrační značka: MK ČR 7785 ISSN 1211-8591 |
Redigují: Jaromír Beringer e-mail: beringer@kfi.zcu.cz Vladimír Prorok e-mail: prorok@vse.cz Pavel Sirůček e-mail: sirucek@vse.cz Radim Valenčík (224933149) e-mail: valencik@cbox.cz Redakce a administrace: Radim Valenčík, Ostrovní 16 110 00 Praha 1 tel.: 224933149 e-mail: valencik@cbox.cz
|
MARATHON is a bi-monthly Internet magazine founded in Prague at the end of 1996. Its aim is to help to clarify, from central and east European perspective, the reasons of present entanglement of the world developments, and participate in the search for prospective solutions.
About 100 authors contribute to the magazine on a regular basis and more write for it occasionally. So far MARATHON has been published in Czech with occasional documentation annexes in English or German. English summaries of articles are envisaged based on specific interests of readers.
Themes most often treated in the magazine include human capital, investments in education and other forms of human capital, nature and consequences of globalization, new approaches in economic theory (an attempt for synthesis of seemingly disparate concepts of K. Marx, J. Schumpeter, M. Friedman, G. Becker and R. Reich with regard to role played by innovations and the search for new space for economic growth), etc. Several specific projects of human capital investments have been developed on the basis of concepts analyzed in MARATHON.
The magazine can be accessed at:
http://valencik.cz/marathon
http//misc.eunet.cz/marathon.
E-mail contact: valencik@cbox.cz
Do rukou se vám dostává časopis Marathon 2/2004. Jako obvykle, nejdřív některá základní sdělení:
- Zatím je časopis šířen finančně nenáročnými formami - několik xerokopií, prostřednictvím disket, zasílán prostřednictvím fax modemu, prostřednictvím sítě INTERNET (http://valencik,cz/marathon).
- Časopis vychází jednou za dva měsíce, vždy 15. dne prvního z dvojice měsíců, které jsou po sobě. Nejbližší řádné číslo (3/2004) bude vydáno a objeví se na Internetu 15. května 2004.
- Rozsah časopisu je 40 stran tohoto formátu, což odpovídá přibližně 120 stranám standardního formátu.
- Kontaktní spojení, na kterém lze získat podrobnější informace o časopisu, vyjádřit připomínky, zaslat příspěvek apod., je (prozatím) prostřednictvím domácího telefonu: 224933149 (R.Valenčík).
- Příspěvky, případně připomínky a náměty, vzkazy redakci apod. lze rovněž zasílat na e-mailovou adresu: valencik@cbox.cz
.- V srpnu 1997 byl Marathon registrován ministerstvem kultury ČR, na vyžádání je distribuován užšímu okruhu čtenářů v běžné časopisecké podobě, je rovněž k dispozici v Národní knihovně v Praze Klementinu.
Redakční radu našeho časopisu jsme rozšířili o Jaromíra Beringera ze Západočeské univerzity, který s námi dlouhodobě spolupracuje. Do Marathonu napsal několik článků a recenzí, v tomto čísle přinášíme recenzi na jeho knížku věnovanou dějinám filozofie. K dalším materiálům:
- Metodologická problematika a zvláště pak v kontextu přínosu K. Marxe bude patrně přitahovat pozornost znovu a znovu. V prezentovaném čísle je jí věnován obsáhlý materiál z dílny P. Sirůčka.
- Další z příspěvků v části Hlavní materiály je první česky napsaná informace o systému "MyRichUncle", který může znamenat skutečný převrat v praktickém řešení otázky financování vysokoškolského vzdělání. Autorem je čerstvý absolvent Vysoké školy finanční a správní P. Storčák.
- Poslední z příspěvků uveřejněných v rámci této rubriky je úvodní část obsáhlého pojednání O. Čapka věnovaného problému chudoby, a to z teoretického hlediska. Pokračování budou uvedena v dalších číslech.
- Poměrně obsáhlé je tentokrát rubrika Recenze, která obsahuje i recenzi na jeden z materiálů uveřejněných v Marathonu.
- Zařadili jsme novou rubriku nazvanou Myšlenky, které stojí za připomenutí. R. Jičín nám totiž zaslal svůj původní překlad některých částí z díla O. Spenglera, kterými jsme se rozhodli zpestřit obsah tohoto i dalších čísel. Abychom dílo O. Spenglera uvedli, uveřejňujeme v úvodu této rubriky dopis, který jsme od R. Jičína dostali, a jeho stručnou charakteristiku Spenglerova díla. Předpokládáme, že podobnou pozornost budeme věnovat i dalším myslitelům.
- Zdá se, že v naší sociální demokracie se opět schyluje k programovým diskusím. Možná, že z této diskuse vzejdou i podnětné myšlenky obecnější a teoretičtější povahy. Leccos tomu nasvědčuje. Přinášíme k tomu materiál R. Valenčíka.