Filozofie, ekonomie, politologie, sociologie, psychologie, historiografie

Filozofie, ekonomie, politologie, sociologie, psychologie, historiografie

MARATHON

2/2005

číslo 59

_________________________________________

Teoretický časopis věnovaný otázkám postavení

člověka ve světě, ve společnosti, v současném dění

 

Obsah:

1. Úvodní poznámka..

2. Hlavní materiály

O apriorismu ve společenských vědách (Marek Hudík)

3. Diskuse čísla: Krize tradičních politických ideologií

Ideologie evropanství, její kořeny a úloha v dějinném procesu (Alexej Balek)

Prohlubování krize "industriálních" politických ideologií (Pavel Sirůček)

Krize tradičních politických ideologií-ekonomické aspekty (Tibor Vaško)

Krize nových politických ideologií a obrana tradičních (Radim Valenčík)

4. Recenze a ohlasy

Analýza Schumpeterova Kapitalismu, socialismu a demokracie (Pavel Sirůček)

K polemice o socialismu (Jan Čepek)

 

Celé číslo 2/2005

 

MARATHON

Internet: http://www.valencik.cz/marathon

http://misc.eunet.cz/marathon

Vydává:

Radim Valenčík

jménem Otevřené společnosti příznivců

časopisu MARATHON

Vychází od listopadu 1996

Registrační značka: MK ČR 7785

ISSN 1211-8591

Redigují:

Jaromír Beringer

e-mail: beringer@kfi.zcu.cz

Vladimír Prorok

e-mail: prorok@vse.cz

Pavel Sirůček

e-mail: sirucek@vse.cz

Radim Valenčík (224933149)

e-mail: valencik@cbox.cz

Redakce a administrace:

Radim Valenčík, Ostrovní 16

110 00 Praha 1

tel.: 224933149

e-mail: valencik@cbox.cz

 

 

MARATHON is a bi-monthly Internet magazine founded in Prague at the end of 1996. Its aim is to help to clarify, from central and east European perspective, the reasons of present entanglement of the world developments, and participate in the search for prospective solutions.

About 100 authors contribute to the magazine on a regular basis and more write for it occasionally. So far MARATHON has been published in Czech with occasional documentation annexes in English or German. English summaries of articles are envisaged based on specific interests of readers.

Themes most often treated in the magazine include human capital, investments in education and other forms of human capital, nature and consequences of globalization, new approaches in economic theory (an attempt for synthesis of seemingly disparate concepts of K. Marx, J. Schumpeter, M. Friedman, G. Becker and R. Reich with regard to role played by innovations and the search for new space for economic growth), etc. Several specific projects of human capital investments have been developed on the basis of concepts analyzed in MARATHON.

The magazine can be accessed at:

http://valencik.cz/marathon

E-mail contact: valencik@cbox.cz


 

Do rukou se vám dostává časopis Marathon 1/2005. Jako obvykle, nejdřív některá základní sdělení:

- Zatím je časopis šířen finančně nenáročnými formami - několik xerokopií, prostřednictvím disket, zasílán prostřednictvím fax modemu, prostřednictvím sítě INTERNET (http://valencik,cz/marathon).

- Časopis vychází jednou za dva měsíce, vždy 15. dne prvního z dvojice měsíců, které jsou po sobě. Nejbližší řádné číslo (2/2005) bude vydáno a objeví se na Internetu 15. března 2005.

- Rozsah časopisu je 40 stran tohoto formátu, což odpovídá přibližně 120 stranám standardního formátu.

- Kontaktní spojení, na kterém lze získat podrobnější informace o časopisu, vyjádřit připomínky, zaslat příspěvek apod., je (prozatím) prostřednictvím domácího telefonu: 224933149 (R.Valenčík).

- Příspěvky, případně připomínky a náměty, vzkazy redakci apod. lze rovněž zasílat na e-mailovou adresu: valencik@cbox.cz.

- V srpnu 1997 byl Marathon registrován ministerstvem kultury ČR, na vyžádání je distribuován užšímu okruhu čtenářů v běžné časopisecké podobě, je rovněž k dispozici v Národní knihovně v Praze Klementinu.

 

1. Úvodní poznámka

 

Úvodní poznámku k tomuto číslu budu ladit trochu osobně. Když jsem ho redigoval, měl jsem velmi usnadněnou pozici, protože velkou většinu materiálů mi poskytl Pavel Sirůček, takže na mě zbyla jen rutinní práce. Měl jsem z toho radost, protože jsem se ocitl ve "stavu nouze" - tedy časové nouze. Musím v nejbližší době zpracovat několik materiálů pro různé účely. Nestíhám ani to, co považuji za důležité. Už delší dobu se chystám pro Britské listy napsat článek "Obhajoba levicového liberalismu", ale nepodařilo se mi na něj vyšetřit ani tři hodiny. Tak jsem se bál, že toto číslo bude muset trochu "odfláknout".

Naštěstí to zásluhou Pavla Sirůčka dopadlo jinak. Myslím si, že toto číslo se podařilo, že je vyvážené a má potřebné vnitřní napětí. Když jsem dával dohromady jednotlivé materiály, uvědomil jsem si, že již delší dobu na stránkách našeho časopisu probíhá více či méně skrytá polemika mezi konzervativně levicovým a liberálně levicovým přístupem. (V jednom ze svých článků se Pavel Sirůček k levicovému konzervativismu přímo hlásí, já se zase netajím pozicí levicového liberalismu, ale i někteří další autoři se blíží některému z uvedených stanovisek.) Výměna názorů probíhá "ve vší počestnosti" - v některých případech dochází k tomu, že na sebe autoři obou stran reagují explicitně, někdy jde jen o výběr materiálů, které jsou prezentovány. Tato diskuse je pak vhodně doplňována autory, kteří názorově stojí mimo tuto diskusní osu. Domnívám se, že spontánně vykrystalizovaná názorová polarita tohoto typu je přínosem. Možná, že by stálo zato, aby uveřejněné materiály přece jen více na sebe reagovaly. A třeba by se ani jejich autoři nemuseli obávat více kritického ostnu a osobní polemiky.

 

Radim Valenčík